
Den förre finansministern i Sverige, Anders Borg, höll ett anförande inför den amerikanska tankesmedjan Peterson Institute den 23 april 2013. I anförandet kom han in på flyktingfrågan och yttrade under vänskapligt fniss från amerikanarna: ”Ni bjuder oss detta. Ni för krigen och vi får flyktingarna.”
Det hör också till historien att herr Borg två år senare upphöjdes till ”senior fellow” vid Peterson Institute, en institution som hör till den allra innersta kärnan av 0,01%-arna som bland annat har David Rockefeller som hedersordförande.
Pål Steigan
(Översättning från Pål Steigans blogg)
Oj, är det där som kallas ’slip of the tongue’? Och är det dessa ord från Borg som INTE utsägs den dag som idag är? Och varför är det så?
Det där skulle han aldrig vågat säga på svenska i Sverige.
Det var väl aldrig meningen att det skulle komma ut. Å andra sidan; alla som kan tänka och har följt med vet ju ändå om att det är precis så här det ligger till.
Ja man kan knappast påstå att flyktingvågen inte kom som ett brev på posten, det var t o m rekommenderat …
Christer N!
Menar du som en skänk från ovan?
*S* nej genom orsak och verkan.