”En svamprökande schaman som jag bor granne med säger sig ha kommit över den här tidningsartikeln under en av sina resor in i framtiden. Han ville att jag skulle publicera den. Även om jag inte riktigt litar på honom, törs jag inte låta bli.” Så inleder Tobias Ljungvall sin senaste text på Substack

Dagens Nyheter 2026-10-19

Stockholm. Sveriges nytillträdde statsminister Lars Ohly greps tidigt på morgonen och fördes bort i en Blackhawk-helikopter medan ett stort antal stridsflygplan av typen F35 cirklade över huvudstaden. Enligt obekräftade uppgifter befinner han sig nu på det amerikanska krigsfartyget USS Kearsarge på internationellt vatten i Östersjön. Den oväntade händelseutvecklingen kommer samtidigt som Sverige och Norden befinner sig i ett mycket skarpt säkerhetsläge.

I det sociala mediet Truth Social skriver USA:s president Donald Trump att händelsen med Ohly inte ska uppfattas som ett sammanbrott i de amerikansk-svenska relationerna. ”Tvärtom”, menar han, ”kommer de nu att bli bättre än någonsin”. USA:s allierade behöver dock inse att ”om man gör en deal” måste man ”hålla vad man lovat”, skriver han.

Efter en valkampanj präglad av förmodad rysk desinformation om påstått korrupta förbindelser inom Nato fick Vänsterpartiet egen majoritet i riksdagen. Lars Ohly, som gjort oväntad politisk comeback, kunde därmed bilda en ren V-regering. Inom kort förväntades han ensidigt säga upp DCA-avtalet som ger amerikansk militär fritt tillträde till 17 militära områden och även Sveriges övriga territorium.

Sannolikt är detta vad Trump syftar på när han antyder att Sverige inte skulle hålla avtal.

DN lyckades på morgonen nå vice statsminister Nooshi Dadgostar för en kommentar till den dramatiska händelseutvecklingen.
– Det här är ett oerhört olyckligt missförstånd, säger hon på telefon. Folk röstade på oss för att de tror att vi är det enda partiet som är emot Nato och DCA. Men meningarna inom regeringen är faktiskt delade och vi hade ännu inte fattat något beslut om att säga upp DCA. Det är fullt möjligt att vi vill behålla avtalet, kanske till och med stärka det på något vis.
– Hur då?
– Jag vet inte riktigt. Avtalet tillåter redan kärnvapen men Sverige har ett lagstadgat förbud mot personminor som kanske krockar en smula med avtalets anda. På den punkten kunde vi nog diskutera en ändring, resonerar hon.

Vad som nu ska hända med Lars Ohly vet hon inte, säger hon. Men hon understryker att regeringen kommer att fortsätta fungera som vanligt.
– Lasse hann bara jobba här i typ två veckor. Vi klarar arbetet utan honom även om vi självklart hoppas få tillbaka honom så snart som möjligt.

Förre statsminister Ulf Kristersson – nu vice generalsekreterare i Atlantic Council – beklagar i en sms-växling med DN det inträffade. Han betonar att det viktiga nu är att inte reagera förhastat, att inhämta amerikanska synpunkter och att söka en konstruktiv lösning. Saab Aerodynamic Lethal Systems nye VD Pål Jonsson menar på X att utökat försvarsindustriellt samarbete kan vara ett sätt att överbrygga sprickan.

DN har även varit i kontakt med ÖB Michael Claessons presstalesman major Nils-Olof Stridh. Han meddelar att ÖB är informerad om det inträffade men att Försvarsmakten för närvarande är fullt fokuserad på mobiliseringen av värnpliktiga till Baltikum och norra Finland. Efter tisdagens blockad av Kaliningrad varnar säkerhetspolitiska experter nu för en oprovocerad rysk attack mot den så kallade Suvalkikorridoren.
– Ser man att Ryssland förbereder något sådant kan det hända att USA vill avskräcka dem genom att först slå mot exempelvis kärnvapenbaserna på Kolahalvön, säger Nils-Olof Stridh. I samband med det måste vi vara på plats inte bara i Baltikum, utan även uppe vid finsk-ryska gränsen.
– Varför det?
– Annars riskerar vi att hamna utanför precis som under andra världskriget,
förklarar Nils-Olof Stridh.

Socialdemokraternas försvarspolitiske talesman Peter Hultqvist säger till DN att Sverige står enat. Han menar att man i det svåra läget måste hålla i minnet vad som är viktigast.
– Jag vill påminna alla om vad allt det här ytterst egentligen handlar om. Ingen svensk och definitivt inget svenskt riksdagsparti vill leva i en värld där Ukraina inte har rätt att gå med i Nato. Vissa principer måste man stå upp för, även om man heter Lars Ohly. Så är det bara. Punkt slut.

… säger han på telefon från Borlänge.

Bli prenumerant på Veckobrevet (varje måndag em)

Föregående artikelSer vi ett nytt ”München 1938” upprepas 2026, denna gång med Danmark som bondoffer?
Nästa artikelAtt vara eller icke vara…
Tobias Ljungvall
Författare till bl a böckerna Rysk november och Kontroll: Ny rapport från Vitryssland. Läser och talar ryska. Har en Substack-kanal.

2 KOMMENTARER

  1. Tar det verkligen tio månader för verkligheten att komma ifatt dikten? Stilpoäng till Tobias Ljungvall i vilket fall!

Välkommen! Håll god ton. Inga personangrepp!

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.