Lång debatt har pågått om Oresjnik-missilens sprängverkan och nedslagsplats. Jan Arvid Götesson har lagt ner mycket arbete på att klarlägga dessa. Här redovisar han resultatet.

Den enda information som finns om nedslagsplatserna för Oresjnik-missilens nyttolast i Dnipro, och om skadorna på marken, är bloggares bilder och nyhetsinslag. Medelst geolokalisering (jag identifierade först hus i bakgrunden och sedan de skadade byggnaderna) har jag funnit tre nedslagsplatser för Oresjniks stridsspetsar, eller för stridsspetsars ”submunitions”, om det nu var så att varje stridsspets delade upp sig i mindre delar. Industriområdet Pivdenmasj/Juzjmasj, som Ryssland siktade på, ligger söder om den gula gatan som på engelska kallas Kryvoriz’ka Street i bilden. Bloggaren Stephen Bryan rapporterade om ett stort hål i gatan precis norr om Pivdenmasj/Juzjmasj, vid den sydligaste röda punkten på kartan. Tydligen har en projektil öppnat taket till något slags kulvert som låg en meter under gatan.

Fyrahundra meter mot nordväst har ett område träffats, som består av ett stort antal garage för privatpersoner. I äldre stadsdelar finns stora garagekooperativ. Naturligt nog började några garage att brinna.

Den mest omskrivna nedslagsplatsen är ett rehabiliteringscenter en kilometer norr om Pivdenmasj/Juzjmasj. Icke oväntat talar ukrainska media mest om hur missilien träffade de handikappades och autistiskas center. En obebodd byggnad fick taket förstört, men de närliggande husen, varest verksamheten skedde, har fått många försterrutor och andra byggnadsdetaljer förstörda. Den kinetiska energin var tydligen icke ringa.

En brand i ett bostadshus har jag inte kunnat lokalisera. Statliga representanter säger dessutom att en industri har skadats. Kanske att det är en eller flera träffar i Pivdenmasj/Juzjmasj?

Finns propagandarisker? Det skulle vara att ukrainska media betonar nedslagsplatser i civila områden så långt från Pivdenmasj/Juzjmasj som möjligt, eller att media rapporterar om anfall som skedde samtidigt med Oreshnik, men med andra vapensystem. Om uppgifterna stämmer någorlunda var Oresjniks träffbild lite splittrad. Men det kan ju bero på ett några stridspsetsar kom på avvägar, medan andra nådde målet.

Föregående artikelNATTEN JAG KÖRDE HEM MED ETT DÖTT BARN I BAKSÄTET OCH VAD SOM HÄNDE SEDAN…
Nästa artikelFÖRRE ISRAELISKE FÖRSVARSMINISTERN MOSHE YAALON ANKLAGAR ISRAEL FÖR KRIGSFÖRBRYTELSER OCH ETNISK RENSNING I GAZA

5 KOMMENTARER

  1. Till diskussionen om den ryska missilen Oreshnik. Ted Postol är Professor of Science, Technology and National Security Policy in the Program in Science, Technology, and Society på MIT. Många undrar över vad det är för vapen. Postol ger här sin syn på vapnet.

  2. Raketfabriker ligger väl i fyra kärnvapensäkra (?) våningar under jord. Jag antar att det intressanta är hur det ser ut där, inte i byggnader ovan jord.

  3. Björn N!
    Träffbilden och precisionen hos ett projektilsvärmsvapen är självfallet intressant, även om man inte kan se på ett nyhetsinslag hur långt ner under jord projektilerna har nått. Jag redovisar i artikeln nedslag som missade målet. Den sydligaste nedslagspunkten på min karta behöver tas bort, eftersom min källa Stephen Bryan gav falsk information, vilket jag skall taga upp i en senare artikel.

  4. Mycket av spekulationer om detta bombnedslag som egentligen inte leder någon vart.

    Vad som hänt eller inte, kommer möjligtvis fram så småningom och då vilken betydelse detta har för att åstadkomma ett avslut på ett krig som egentligen aldrig behövt ”dra igång” om normalt omdöme för samtal om fred tillåtits få råda.

    Nog borde världens maktmänniskor inse att dom spelar rysk roulett med generationers levnadsvillkor, varhelst på denna sköra Planet.

    Ett ämne med högsta prioritet. Särskilt ägnat för att stoppa krigshetsarna och vapenhandlarnas brutala intresse som inte sällan slutar med en skövlad infrastruktur och ett omfattande katastrofalt mänskligt lidande.

  5. Det viktigaste är kanske inte hur djupt hålet blir om man skickar iväg 20-40 ton metallskrot i en hastighet av 10 ggr ljudets hastighet utan att dessa missiler är svåra att skjuta ner. Ryssarnas verkliga varning är kanske att om vi sätter på kärnstridsspetsar så har terrorbalansen tippat över åt Rysslands sida? Verkar ha haft effekt, Nato har väl inte skickat iväg sina långdistansmissiler på ett tag nu?

Välkommen! Håll god ton. Inga personangrepp!

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.