Ulf Kristersson säger på Nyhetsmorgon i TV 4 att Israels insats för att inta hela Gaza stad ”äventyrar folkrätten”. Uttalandet är falskt! Insatsen äventyrar inte folkrätten. Den är en uppenbar förbrytelse mot folkrätten.
Däremot är det statsministern som ”äventyrar folkrätten”. Detta genom att inte hänvisa till den folkrätt som råder och fördöma Israels invasion och fördrivning. Den folkrätt – FN-stadgan och dess regelverk – som upprättades efter WW2 är det som vår regering har att förhålla sig till. I stället hänvisar de ständigt till ”den regelbaserade världsordningen” för att ursäkta Israels politik mot palestinierna.
Genom att använda det uttrycket ansluter man sig till USA:s uppfattningar och intressen i geopolitiken. Man inrättar sig under USA:s beslut om vilka som ska bombas, terrorstämplar, och sanktioneras. Kristersson och hans politikerkollegor relativiserar det som händer och förvanskar medvetet språket. Han kallar till och med Israels brott mot folkrätten för ”beteenden”.
Han riktar också en uppmaning till medierna att minnas den 7 oktober. Längre tillbaka vill han dock inte sträcka sig. Enligt folkrätten är Israel ockupant och en apartheidstat sedan 1948. Det är Kristersson själv som äventyrar folkrätten genom att bortse från den.
Hans Skagerlind
Bli prenumerant på Veckobrevet (varje måndag em)










Jag har svårt att förstå, oavsett ideologi, om man är högerkonservativ, att någon kan vara oberörd av det som händer civila palestinier i Gaza.
Om man använder terror som ett verb (istället för substantiv) verkar det inte vara någon skillnad på Hamas och Israels regerings handlingar.
Var finns den empati som är människans väg till utveckling i denna värld som styrs av ondskan som hämtar näring och kraft i att betrakta grandet i sin nästas öga men inte bjälken i sitt eget.
Så sker under denna hypermoderna AI-tid där dom humana värden efter andra världskriget numer tappat sitt fäste och rovdriften visar vägen så att även ett litet spädbarn kan betraktas med cynismens onda ögon.
För denna ondska finns inga ord som räcker. Dom är dessvärre svåra att återfinna i denna förvirrade världsordning.
Till detta har någon bibeltrogen även missat att läsa Jesu bergspredikan ur Nya testamentet.
Tänk så tuffa samma politiker är mot Ryssland men när det kommer till Israel vågar de inte säga ett dyft, Kristersson säger på sin höjd att Israel ”äventyrar folkrätten”, d v s han kan inte ens förmå sig att fördöma uppenbara krigsföbrytelser, herregud, t o m israeliska människorättsgrupper anser att det är ett folkmord! Det är så vämjeligt att än idag, nära 700 dagar in i Folkmordet så kan Sveriges regering och ledarskribenter inte tala klarspråk utan spyr fortfarande ut israelisk propaganda om att det är Hamas Hamas Hamas som är problemet, när det är Israel som slaktar och svälter barn!
Det, TROTS att Netanyahu också erkänner helt öppet att någon frisläppande av gisslan ÄNDÅ INTE kommer att stoppa ”kriget”: ”Israel will conquer Gaza regardless of whether Hamas accepts hostage deal”
Och Vänsterpartiet lallar som vi alla sett, sparkar ut alla starka palestinavänner, nu senast Riazat och Delgado.
Sverige har blivit ett riktigt obehagligt land, tänk att svenskar har blivit så ”radikaliserade” och en av de främsta stödjarna av folkmord.