Bild från artikeln i The Telegraph (Credit: TOLGA AKMEN/EPA/Shutterstock)

”Låt oss släppa alla förhoppningar om en Kievseger. Vi måste nu se till att Väst kan försvara sig själv. Det är dags att lägga passionerat önsketänkande åt sidan och konstatera att det som nu sker kan gå till historien som Västs allvarligaste utrikespolitiska misslyckade under 2000-talet. Ukraina har förlorat kriget mot Ryssland.”

Det skriver The Telegraph i en ledarartikel den 15 augusti.

Den geopolitiska dynamiken som har gjort det möjligt för Ukraina att hålla linjen mot Ryssland har förskjutits. Bidenadministrationen var nöjd med att hålla kriget i permanent dödläge. Förhoppningen var att Väst kunde dränera Rysslands resurser över tid, samtidigt som risken för en kärnvapenkonfrontation minimerades. Ukraina vet att ju längre kriget fortsätter, desto mer katastrofalt kommer det att vara för Ukraina ekonomiskt, demografiskt och – i ett land med svaga demokratiska rötter – också politiskt, skriver The Telegraph.

Bli prenumerant på Veckobrevet (varje måndag em)

Föregående artikelÄnnu ett bottennapp på DN-debatt
Nästa artikelSnart som i Amerika?
Jan Fredriksson
Började sitt arbetsliv som snickare. Läste vidare och studerade etnologi vid Lunds universitet, skrev doktorsavhandlingen "Politisk kultur och samhällsengagemang". Var redaktör för antologin "Vardagens politik" (Nordiska museet), "Folkhemmets sociala ingenjörer" (Carlssons förlag), "Att vinna med 96 procent" (Tankesmedjan Tiden) samt för ytterligare 35 olika dokumentationsprojekt.

6 KOMMENTARER

  1. Media och politikerna har under en längre tid stoppat huvudet i sanden för att slippa ta in vad som sker på slagfältet. Det fanns trots allt de som likt Politikens chefredaktör Christian Jensen såg vad som hände. I april hade tidningen följande rubrik och ingress till sin ledare: ”Hånden på hjertet: Vi har allerede tabt i Ukraine. Vi har svært ved at erkende det: Men Europa har allerede tabt i Ukraine. Det eneste, der udestår, er en udmåling af nederlagets størrelse. Både på landjorden og i europæiske værdier.”

    Samtidigt som media och politikerna haft huvudet i sanden har de byggt upp ett narrativ om vad som skulle diskuteras i Alaska trots att ingen visste vad som skulle avhandlas i detalj. När det sedan visade sig att det inte blev något resultat baserat på deras narrativ benämner de mötet som misslyckat!

    Men är det inte bra och ledarna för de två kärnvapenmakterna träffas och diskuterar istället för att hota varandra med kärnvapen?

    Det är dessa ständiga falska narrativ som narrar media och politikerna och gör dem irrelevanta.
    Dessa narrativ har förvandlat Europa till en andra rangens makt, men lever i sin bubbla i föreställningen om sin stora betydelse.

    Det lär inte dröja innan vi får en berättelse om hur Trump satte dolken i ryggen på Ukraina. Hade dom bara fått tillräckligt med vapen skulle dom kunnat segra. Ryssland var trots allt på fallrepet.

  2. Rune Sundström!
    Menar du att uppfattningen att Ukraina förlorar kriget som kommer till uttryck i The Dayli Telegraph och Politiken är exempel på rysk desinformation eller, speglar de verkligheten i kriget?

  3. Mycket bra fråga, Jan F!
    Du går till kärnan med de aktuella frågorna och försöker inte ”medla” eller vad det nu är Rune S gör. Det har ju länge stått klart att Ukraina fått ett övertag när det gäller desinformation på de flesta punkter i det pågående kriget.

  4. Rune Sundström!
    Du måste mena att Elin Jönsson i dagens Rapport framför desinformation när hon bekymrat talar om Ukrainas militära situation om det inte blir ett ovillkorligt eldupphör. Detta gör att Ryssland kan fortsätta att pressa den ukrainska armen. Varför skulle detta vara ett problem om inte den ukrainska armen just har stora problem?

  5. Agneta P!
    Det är bra att Rune S förtydligar sig! Nu står det klart att han ogillar Putin och hans försök att nå ett bättre samlevnadsförhållande i världen. Och därför ogillar han också Trump när denne bestämt avvisar EU:s försök att driva fram ett krig mot Ryssland, betalt till stor del av USA. Jag menar att denna livsfarliga krigshetsarpolitik bestämt ska avvisas och fredsviljan stärkas.

  6. Trumps yviga agerande biter inte på Putin och Lavrov. Frågan är hur länge det dröjer tills han fullt ut förstår situationen. Hans ironiska hälsning till de ”isolerade diktaturerna” faller platt och väcker bara löje. Vad gäller lydmedia-eländet i Europa får vi glädja oss åt att det nu finns så många fria medier som kan och vågar ge oss vettig information så att den som vill orientera sig inte har större problem.

    Det är synd att så många i övrigt vettiga människor inte verkar vilja se bakgrunden till kriget i Ukraina. Rötterna är ju mycket gamla och det saknas inte dokumentation. Att Ryssland reser sig ur förnedringen på nittiotalet är ju i grunden positivt. Framväxten av BRICS kommer att gynna fred. Klart att USA och ”Väst” sprattlar och bullrar… de kan ju inte hindra det i längden.

    Till sist: krig avgörs på slagfältet. Diplomati är i ”Väst” en bristvara. Fru van Der Leyen är inte så bra… om man säger.

Välkommen! Håll god ton. Inga personangrepp!

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.